טיפים לבחירת מצלמה – איך לבחור את המצלמה הנכונה?

עולם הצילום הוא עולם ללא כל מגבלות. מאז ומתמיד היה אפשר לצלם כל דבר, מהכי פשוט והכי קטן להכי גדול ומפואר. המצלמה נמצאת כמעט בכל מקום, מתעדת כל רגע בלתי נשכח שרק אפשר, על מנת שיישארו לנו הזיכרונות בצורה הכי יפה שיש. בכל מוסד לימוד, ידריכו אתכם כיצד לרכוש את המצלמה המקצועית הטובה ביותר במחיר הטוב ביותר. כל תלמיד ישאל: “המורה, איזו מצלמה כדאי לי לקנות?”. סמכו על מרצה ותיק וצלם מקצועי, שיידעו לענות לכם על שאלה זו. כאן ננסה לבדוק את הטיפים הטובים ביותר לבחירת המצלמה הנכונה, הראשונה שלכם, שתלווה אתכם במשך זמן רב במהלך לימודי הצילום וקורסי הצילום השונים. חשוב להדגיש – אי אפשר להמליץ על מצלמה ספציפית אחת כי יש מבחר רב של מצלמות, אבל ניתן לתת כיוון מסוים והצלם יבחר את המצלמה בעצמו לפי הסגנון שלו והבנתו בכל מה שקשור לתחום המצלמות. ככל שהוא מבין יותר בטכנולוגיה ובמבנה המצלמה, כך יהיה לו קל יותר לבחור.

איך מתחילים בבחירת מצלמה מקצועית?

בין אם התחלתם קורס צילום או שאתם שלב אחד לפני, בשלב הראשון הולכים לחנות צילום, המקום המתבקש ביותר לבחירת מצלמה דיגיטלית. מומלץ ללכת לחנות מוכרת ומקצועית. בחנות צילום יוכלו לתת לכם את ההסברים הטובים ביותר לרכישת ציוד, ואת הטיפים לרכישת מצלמה איכותית שתחזיק מעמד זמן רב ובסכום שעומד בתקציב שלכם ולא חורג ממנו. חשוב להתייעץ עם המוכר בחנות הצילום היות והוא עובד בתחום ומבין בכל מה שקשור אליו.

מהו התקציב שלכם בבחירת מצלמה מקצועית?

דבר נוסף ולא פחות קריטי בבחירת מצלמה הוא התקציב שלכם. לכל אחד יש תקציב ואצל כל אחד זה אינדיבידואלי מבחינת תקרת התקציב, כל אחד יכול להרשות לעצמו משהו זול או יקר יותר, ולכן חשוב להבין מהו התקציב שלכם לפני שאתם בגלל ניגשים לחנות צילום. חישבו היטב כמה כסף אתם מוכנים להשקיע בבחירת מצלמה איכותית לטווח זמן ארוך. אם תתחילו ללא כל מסגרת תקציב – לא תבינו מה קורה ולמה אתם מוציאים יותר כסף ממה שחשבתם להוציא מלכתחילה. אולי כדאי לכם לקחת דגם זול יותר? אולי דגם יותר חדשני או יותר מתקדם ולהשקיע מעט יותר?

כמה עולה מצלמה מקצועית?

אם אתם מעוניינים ברכישת מצלמה איכותית לקורס צילום, אתם יכולים להחליט על מסגרת התקציב שלכם, בין אם זה בין 2,000-5,000 ש”ח, למרות שמצלמות באמת איכותיות יכולות להגיע גם עד ל-10,000 ש”ח. לרכישה ראשונה, סכום התקציב שצוין כאן יכול להיות מספיק בהחלט, אם כבר החלטתם להירשם לקורס צילום למתחילים ואין לכם ידע קודם בנושא. אם כן יש לכם ידע קודם, והחלטתם להירשם לקורס צילום מתקדם, רצוי לרכוש מצלמה בסכומים מעט גבוהים ביותר שמתקרבים גם לסכום המקסימלי, כדי להוציא את המיטב מכם ומהמצלמה שלכם במהלך הלימודים ולאחר מכן. מצלמה מקצועית איכותית תשרת אתכם לטווח זמן ארוך יותר, וגם תחזיק מעמד יותר זמן מבחינת המערכת הדיגיטלית שלה.

איך לבחור מצלמה מקצועית לפני קורס צילום למתחילים

מצאתם מצלמה? מעולה! איך מתקדמים מפה? בהתאם לתקציב שלכם ואיך שהגדרתם אותו, תוכלו לבחור מבין מגוון רחב של מצלמות. יש את המצלמות הזולות יותר, הקומפקטיות, דומות מאוד למצלמות של סאמרטפון ומתאימות לרכישת מצלמה ראשונה. התקציב לא יהיה גבוה והן בהחלט מתאימות ללימודי צילום במידה ואתם רק מתחילים. זוהי מצלמה פשוטה וקלה לתפעול, לא צריך להשקיע יותר מדי במחשבה כיצד להפעיל אותה, בעלת מספר כפתורים מצומצים לנוחיות המשתמש. במצלמה, בניגוד לסמארטפון, אפשר לעשות זום הרבה יותר יעיל, חד ואפקטיבי. אם אינכם מעוניינים לחשוב יותר מדי בתפעול המצלמה ואתם צלמים חובבים שמעוניינים להתחיל ללמוד צילום בסיסי – זו לגמרי המצלמה בשבילכם.

בשלב מתקדם יותר, ניתן לבחור מבין מגוון אופציות מוכרות. יש את מצלמת ה-DSLR, מצלמה איכותית ומאוד מתקדמת, אליה ניתן לחבר מבחר עדשות בסוגים שונים, לכל מיני שימושים, להנאת הצלם. במצלמה זו תקבלו שליטה ידנית מלאה, מערכת פוקוס חדשנית, חשיפה מתקדמת (תריס, צמצם). מצלמות אלו מתחלקות למצלמות פריים ומצלמות קרופ. מצלמות פריים יתאימו לתנאים קשים, במיוחד בצילום לילי, עם חיישן גדול שמזכיר את סרטי הפילם של פעם לתוצאות איכותיות ביותר. מצלמה זו חזקה ביותר, במיוחד בתנאי מזג אוויר קשים, וזה מה שהופך אותה גם למתקדמת ומבוקשת. מצלמות קרופ הן בעלות חיישן קטן יותר ולכן מחירן יהיה זול יותר. הן לא חזקות כמו מצלמות הפול פריים, אבל בהחלט מתקרבות אליו ויכולות להיות מאוד איכותיות, מקצועיות ומתקדמות בתקציב נמוך יותר מהפול פריים. 

מצלמות ה-SLR הן סוג של שילוב, הייבריד, בין מצלמה פשוטה, זולה וקומפקטית לבין מצלמת ה-DSLR. אם יש לכם תקציב נמוך – כנראה שזו לא תהיה המצלמה בשבילכם אלא רק בשלבים מאוחרים יותר. מצלמות אלו הן בעלות זום גדול יותר ומבנה כבד יותר, עם שליטה ידנית בדיוק כמו ב-DSLR ושליטה בממשק החשיפה. זוהי מצלמה קלה לתפעול אבל בעלת מערכת מתקדמת יותר. יחד עם מצלמה זו, תוכלו למצוא מבחר אפשרויות רחב יותר בכל מה שקשור לסגנונות צילום שונים. מצלמה נוספת ויחסית חדישה היא מצלמת ה-Mirrorless. מצלמה בעלת חיישן קרופ או פול פריים, ללא מראה (מכאן בא שמה) עם איכות תמונה זהה למצלמת ה-DSLR. מצלמה זו תתאים לצלמים חובבנים עד מקצועיים והיא יותר זולה וקלה מהאחרות, ללא מערכת מראות פנימית.

כדאי לבחור את המצלמה הפשוטה ביותר בהתחלה, בהתאם לתקציב שלכם, ולאחר מכן להשתדרג לרמה גבוהה יותר בהתאם לידע והניסיון שלכם. מומלץ להתחיל לעבוד עם המצלמה בקורס צילום בסיסי ולאחר מכן לעבור לקורס צילום מקצועי יותר.

יצירת קשר מהירה