עדשות מצלמה מומלצות – כל הסוגים ואיך בוחרים?

מהי עדשה במצלמה מקצועית?

לפני שאתם הולכים לקנות את המצלמה הראשונה שלכם, בין אם זו מצלמה זולה או מתקדמת יותר, חשוב להבין גם בחלק החשוב ביותר במצלמה – העדשה. כמו מבנה המצלמה, גם מבנה עדשה הוא עולם בפני עצמו. בין אם אתם מחליטים ללכת על צילום בתור תחביב או לקחת צעד נוסף ולקחת קורס צילום למתחילים, חשוב שתבינו במה מדובר ואפילו תחקרו על הנושא. העדשה היא העיניים של המצלמה, בדיוק כמו שהעיניים הם המראה שלנו כבני אדם ובדיוק כך צריך להתייחס אליה. עיניים זה אחד החלקים החשובים ביותר בגוף ובלעדיהן אי אפשר לראות וזה בדיוק אותו הדבר במצלמה. המצלמה זה הגוף והעדשה זה העיניים. האם הייתם משקיעים בעיניים שלכם? בהחלט, זוהי התשובה הנכונה. אם אין לכם עדשה איכותית שמחזיקה לאורך זמן, התמונות שלכם ייצאו בלתי מקצועיות ורחוקות מאיכותיות. זו הסיבה שקורס צילום מציע גם לימוד מושגי אופטיקה, כדי להבין יותר בתחום העדשות ואיך בדיוק בוחרים עדשה למצלמה שלכם. אם אתם שואלים את עצמכם מה יותר חשוב, מבנה וגוף המצלמה או העיניים של המצלמה, העדשה, הרי שהתשובה ברורה – העדשה הרבה יותר חשובה ממבנה המצלמה. מבנה המצלמה לרוב חזק מספיק ויישאר כך לאורך זמן, בעוד שהעדשה מאוד עדינה ועלולה להישבר. חשוב להגן עליה עם מגן שמש ואפילו פילטר מגן, על מנת שלא תיסדק.

מהו מבנה עדשות במצלמה מקצועית?

כמו שהמצלמה בנויה ממספר רכיבים, כך גם העדשה. העדשה בנויה ממספר אלמנטים חשובים שעוזרים בכינוס קרני אור אל עבר החיישן. העדשה בנויה ממספר רכיבים: צמצם, מספר עדשות, פוקוס, זום, ציפוי עדשה וייצוב תמונה. אורך מוקד העדשה הוא טווח הראייה שלה, ובכך קובע את עומק השדה ורמת הפרספקטיבה מבחינה ויזואלית. מה זה אומר אורך המוקד? בעיקרון זה אומר נורמלי, ארוך, או קצר.

באורך מוקד קצר ניתן לראות את התמונה בזוית רחבה יותר והוא מתאים בעיקר לתמונות נוף עם טווח ראייה עמוק יותר

באורך מוקד ארוך ניתן לראות את התמונה בטווח ראייה קצר יותר, כמו למשל אובייקטים רחוקים יותר, למשל בצילום בטבע

באורך מוקד נורמלי ניתן לראות את התמונה כפי שרואה אותה העין האנושית שלנו, כפי שרואים אותה בני האדם, ונוכל לראות את האובייקטים המצולמים בדיוק כפי שאנו רואים בעיניים שלנו וזה בניגוד לאורך מוקד ארוך

כשנרצה לצלם בעדשה רחבה, ניצור יחס ועומק וכמו כן גם מרחק. על מנת ליצור את האווירה המושלמת ולהרגיש כאילו הצופה ממש בתוך התמונה, עדשה רחבה יוצרת את האפקט הזה בצורה מדהימה ומעניקה הרגשה של אומנות. אז איך משפיע אורך מוקד על התמונות אותן אנחנו יוצרים? הוא משפיע בעיקר מבחינת הקומפוזיציה, המרחק, המיקוד המרכזי על האובייקט בתמונה. ככל שהעדשה רחבה יותר כך גם יהיה עיוות גדול יותר והתמונה “תצטמצם” ככל שנביט בה. עדשה באורך מוקד נורמלי תהיה לרוב 55 מ”מ.

סוגי עדשות במצלמה מקצועית

ישנם שלושה סוגי עדשות עיקריים: זום (Zoom), פריים (Prime) או קיט (Kit).

– עדשת ZOOM – עדשה עם סוגי אורך מוקד שונים ושימושיים. הן מקלות על טווח הראייה ועל זווית הצילום בסיבוב קל של טבעת הזום. עדשת זום רגילה תציג לנו טווח ראייה בסיסי, שיוכל לשמש אותנו בקלות וביעילות. כמו במצלמות, גם כאן יש עדשות זום סטנדרטיות ויש עדשות זום טובות, יקרות ומורכבות יותר. עדשות פחות מקצועיות יגיעו בטווח של 16-35, 17-55 וכו’, בעוד שעדשות יותר מקצועיות יגיעו בטווח של 18-105, 18-55 וכו’. מערכת הזום יותר מורכבת, ומצריכה מערכת מתוחכמת יותר. עדשות אלו עלולות לשמש כפיתרון מעולה לצלמים שמעדיפים יותר נוחות מאשר מורכבות וטווח ראייה אפקטיבי.

– עדשת KIT – העדשה הזולה ביותר שהיצרנים יכולים להציע לצלם. זה שהיא זולה לא אומר שהיא לא איכותית, אבל עדשה זו תתאים בעיקר לצלמים מתחילים ופחות לצלמים מתקדמים או ותיקים בתחום. עדשת קיט היא עדשת זום בטווח סטנדרטי למדי של 18-55. עדשה זו בהחלט מתאימה לצלם חובב אבל חשוב לקחת בחשבון שבצילום עצמו, האיכות תצא סבירה למדי ואין אפילו מה להשוות לעדשות האחרות.

– עדשת PRIME – לעומת עדשת הזום, בעדשת הפריים אורך המוקד קבוע ואינו משתנה. אלו עדשות מאוד איכותיות ובניגוד לעדשות הזום, מציעות טווח ראייה גדול יותר היות ואינן תלויות במערכת הזום ובעלות צמצמים רחבים יותר לשליטה בכמות האור המגיעה אל החיישן ובכך לשלוט באיכות התמונה בסוף היום. כאשר הצמצם סגור, פחות אור יגיע אל החיישן וכך פחות אור יגיע גם אל התמונה. ככל שהצמצם פתוח, זה יקל על חשיפת האור, במיוחד בתנאים קשים כמו צילום בלילה. זהו בהחלט יתרון עצום בכל מה שקשור לעדשת מצלמה. אין ספק שמבחינה אופטית, עדשה זו היא מצוינת בתחומה ובמיוחד בתנאי תאורה מאתגרים.

אז איך לבחור עדשה למצלמה מקצועית?

בסופו של דבר, קיימות לא מעט עדשות מצלמה מומלצות. בדיוק כמו בבחירת מצלמה, חשוב לחקור על הנושא, לשמוע המלצה מכל מי שמבין אפילו קצת במצלמות ובמיוחד מצלמים ותיקים ומנוסים. אפשר ורצוי גם להתייעץ עם מוכר בחנות צילום לפני שאתם רוכשים עדשה. בכל סוגי העדשות יש יתרונות ויש חסרונות וניתן להצביע עליהם באופן ברור, ולכן לפני שאתם בכלל רוכשים מצלמה, עדשה או נרשמים לקורס צילום עדיף שתתייעצו עם מישהו שמבין בנושא. זיכרו, הזול הוא לא בהכרח הטוב יותר וזה למרות שאפשר לקבל תוצאות די טובות. לאחר שתרכשו מצלמה איכותית יחד עם עדשה טובה שתחזיק לאורך זמן ותיתן לכם את הטווח הרצוי, תוכלו לפתח קריירה משמעותית בצילום.

יצירת קשר מהירה